Rok szkolny 2022/23 rozpocznie 5 rok funkcjonowania oddziałów dwujęzycznych w Szkole Podstawowej nr 7. Opisując zalety rozwiązania jakim jest nauka w klasie dwujęzycznej z rozszerzonym językiem angielskim warto rozpocząć od obalenia jednego podstawowego mitu. Dwujęzyczność jako pojęcie nie odnosi się do nauki dwóch języków obcych w klasach 7-8. Każdy uczeń klasy 7 dokonuje wyboru drugiego języka obcego. W Szkole Podstawowej nr 7 są to język hiszpański lub niemiecki. Dwujęzyczność natomiast to zastosowanie drugiego języka do nauki i pracy nad materiałem którego uczniowie standardowo uczą się na lekcjach biologii, chemii, fizyki, geografii i wiedzy o społeczeństwie. To, czego uczymy się w języku polskim możemy utrwalić lub rozszerzyć w języku angielskim.
Nauka w klasie dwujęzycznej daje dużo wartości dodanych. Na początek warto zacząć od większej ilości godzin języka angielskiego. W oddziale dwujęzycznym jest ich 5 w tygodniu. Kontakt z językiem angielskim rozszerzany jest o elementy języka angielskiego w ramach pracy na innych przedmiotach. W przypadku naszej szkoły są to biologia, chemia, fizyka, geografia i wiedza o społeczeństwie.
Klasy dwujęzyczne naszej szkoły, poprzez dobór prowadzony w oparciu o test predyspozycji językowych, okazują się być zespołami silnymi, ambitnymi i pracowitymi. Badania z zakresu neurodydaktyki wskazują, że nauczanie przedmiotów w dwu językach (w naszym przypadku j. polskim i j. angielskim) usprawnia pracę mózgu i zwiększa wyniki osiągane przez uczniów. W rezultacie uczniowie plasują się wysoko w rankingach klas o najwyższym poziomie nauki. Uczniowie klas 8 uczęszczający do oddziałów dwujęzycznych rokrocznie osiągają najwyższe, bardzo wysokie i wysokie wyniki na egzaminie ósmoklasisty. Z powodzeniem kontynuują naukę w renomowanych i cenionych liceach naszego regionu. Z wielu prowadzonych z absolwentami rozmów wiemy, że jedną z rzeczy, jaką cenią sobie jako absolwenci SP7 jest wysoki poziom języka angielskiego, jaki osiągnęli w klasie dwujęzycznej.
Dwujęzyczność to klucz do przyszłości. Nauka przedmiotów ścisłych oraz nauk społecznych prowadzona w oparciu o język angielski powoduje stan, w którym uczniowie nie tylko wiedzą jak, ale mają też coś do powiedzenia. Nauka języka przybiera formę autentyczną i dająca swobodę w kontakcie z rówieśnikami, a w przyszłości pracodawcami, z innych krajów. Silne wsparcie kształceniu dwujęzycznemu zapewni też realizacja projektu międzynarodowego ERASMUS STEMAction for the future w którym przewidziane są spotkania online z rówieśnikami z Hiszpanii, Serbii, Bułgarii, Turcji i Słowacji oraz wizyta studyjna u jednego z partnerów projektu. Warto zatem być częścią tej teraźniejszości i przyszłości.
Zapraszamy!
Jakie są potrzebne kroki aby stać się uczniem oddziału dwujęzycznego w klasie 7?
- Rodzice / opiekunowie muszą złożyć wniosek o przyjęcie do oddziału dwujęzycznego w klasie 7 w terminie od 14.03.2022 do 01.04.2022 r.
- Rodzice / opiekunowie wraz z kandydatem muszą poznać i zaakceptować regulamin Rekrutacji do klasy siódmej dwujęzycznej oraz zakres wymagań językowych do sprawdzianu predyspozycji językowych .
- Kandydat do klasy 7 dwujęzycznej musi wziąć udział w sprawdzianie predyspozycji językowych. Sprawdzian odbędzie się w terminie do 27.05.2022.
- W terminie do 24.06.2022 trwać będzie weryfikacja wniosków – dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach składanych przez rodziców / opiekunów kandydata.
- Po ogłoszeniu wyników rekrutacji i w przypadku zakwalifikowania kandydata, rodzice / opiekunowie składają potwierdzenie woli przyjęcia kandydata do oddziału dwujęzycznego w klasie VII w postaci pisemnego oświadczenia
Wniosek, regulamin i zakres wymagań dostępne będą na naszej stronie od 01.03.2022 r.